Wyskoczyńska Agata

WYMAGANIA, KRYTERIA OCENIANIA Z HISTORII

DLA KLAS IV-VIII (r.szk.2023/24)

1. Każda ocena uzyskana przez ucznia jest jawna, umotywowana i obiektywna.

2. Uczeń jest informowany na bieżąco o uzyskanych ocenach.

3. Sposoby sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów:

- odpowiedzi ustne

- kartkówki 10-15 min.

- sprawdziany 30-40 min.

- praca na lekcji

- zadania domowe, dodatkowe, projekty itp.

1. Sprawdziany są zapowiadane min. z tygodniowym wyprzedzeniem.

2. Wszystkie kartkówki są zapowiadane i dotyczą 3-4 ostatnich lekcji lub wybranych tematów.

3. Nie przewiduje się dużego sprawdzianu śródrocznego i końcoworocznego.

4. Nieobecność na sprawdzianie: jeśli była dłuższa niż 2 dni, uczeń w porozumieniu z nauczycielem ustala nowy termin napisania sprawdzianu, a jeśli nieobecność była tylko w dniu zapowiedzianego sprawdzianu, uczeń jest zobowiązany napisać go na najbiższej lekcji lub kolejnej, wyznaczonej przez nauczyciela.

5. Każda ocena może być poprawiona (zwłaszcza niedostateczna)

1. Termin poprawy ocen to okres dwóch tygodni od momentu wpisania jej do dziennika.

2. Każdą ocenę można poprawić tylko jeden raz w terminie ustalonym wspólnie przez nauczyciela i zainteresowanych uczniów.

3. Warunki, sposób poprawy ustala nauczyciel.

4. Każdy sprawdzian, test, kartkówkę uczeń otrzymuje do wglądu, po czym oceny są wpisywane do dziennika.

5. Za brak pracy domowej uczeń otrzymuje do zeszytu BZ i może to poprawić.

6. Na każdą lekcję uczeń zobowiązany jest posiadać podręcznik i zeszyt.

7. Zeszyt nie podlega ocenie.

8. Ocena śródroczna wynika z ocen bieżących, a roczna z wszystkich uzyskanych w ciągu roku szkolnego.

9. W pracach opisowych ocenie podlega treść merytoryczna/faktograficzna, umiejętność posługiwania się terminologią historyczną i rozpoznawanie związków przyczynowo-skutkowych.

10. Uczeń ma możliwość przygotowania zadań i prac dodatkowych po wcześniejszej konsultacji z nauczycielem.

ocena

opanowane umiejętności i aktywność

posiadana wiedza

celująca

1. Uczeń spełnia wszystkie wymagania na

ocenę bardzo dobrą.

2. Potrafi nie tylko korzystać z różnych źródeł informacji wskazanych przez nauczyciela, ale również umie samodzielnie zdobyć wiadomości.

3.Wzbogaca swoją wiedzą poprzez czytanie książek, artykułów o treści historycznej (odpowiednich do wieku) i wiedzę tę wykorzystuje na lekcji.

4. Wychodzi z samodzielnymi inicjatywami rozwiązywania konkretnych problemów.

5. Potrafi udowodnić swoje zdanie używając odpowiedniej argumentacji będącej skutkiem nabytej samodzielnie wiedzy.

6. Potrafi nie tylko poprawnie rozumować kategoriami ściśle historycznymi (przyczyny – skutki), ale również umie powiązać problematykę historyczną z zagadnieniami poznawanymi w czasie innych przedmiotów.

8. Dodatkowo: bierze aktywny udział w konkursach, w których jest wymagana wiedza historyczna. Odnosi w nich sukcesy.

1. Materiał objęty podstawą programową ma opanowany bezbłędnie w 100%.

bardzo dobra

1. Sprawnie korzysta ze wszystkich dostępnych i wskazanych przez nauczyciela źródeł informacji. Potrafi również korzystając ze wskazówek nauczyciela dotrzeć do innych źródeł informacji.

2. Samodzielnie rozwiązuje problemy i zadania postawione przez nauczyciela posługując się nabytymi umiejętnościami.

3. Wykazuje się aktywną postawą w czasie lekcji.

4. Rozwiązuje dodatkowe zadania o średnim stopniu trudności.

5. Potrafi poprawnie rozumować w kategoriach przyczynowo – skutkowych wykorzystując wiedzę przewidzianą programem nie tylko z zakresu historii, ale również pokrewnych przedmiotów.

1. Opanował materiał przewidziany programem w stopniu bardzo dobrym.

dobra

1. Potrafi korzystać z większości poznanych w czasie lekcji źródeł informacji.

2. Umie samodzielnie rozwiązywać typowe zadania, natomiast zadania o stopniu trudniejszym wykonuje pod kierunkiem nauczyciela.

3. Rozwiązuje niektóre dodatkowe zadania o stosunkowo niewielkiej skali trudności.

4. Poprawnie rozumuje w kategoriach przyczynowo – skutkowych. Umie samodzielnie odróżnić przyczyny i skutki wydarzeń historycznych.

5. Jest aktywny w czasie lekcji.

1. Materiał objęty podstawą programową ma opanowany w stopniu dobrym.

dostateczna

1. Potrafi pod kierunkiem nauczyciela skorzystać z podstawowych źródeł informacji.

2. Potrafi wykonać proste zadania.

3. W czasie lekcji wykazuje się aktywnością w stopniu zadowalającym.

1. Opanował podstawowe elementy wiadomości programowych pozwalających mu na zrozumienie najważniejszych zagadnień.

dopuszczająca

1.Przy pomocy nauczyciela potrafi wykonać najprostsze polecenia wymagające zastosowania podstawowych umiejętności.

2. Jego aktywność na zajęciach jest bardzo niewielka.

1.Jego wiedza posiada poważne braki, które jednak można usunąć w dłuższym okresie czasu.

2.Opanował minimum 30% wiedzy przewidzianej programem.

niedostateczna

1.Nawet przy pomocy nauczyciela nie potrafi wykonać prostych poleceń wymagających zastosowania podstawowych umiejętności.

2. Mimo udzielanej pomocy przez nauczyciela oraz koleżanki i kolegów nie przejawia chęci nadrobienia braków w wiedzy.

1. Braki w wiedzy są na tyle duże, że nie rokują nadziei na ich usunięcie nawet przy pomocy nauczyciela.

18. Informowanie uczniów i rodziców o przewidywanych ocenach: śródrocznej, rocznej oraz końcowej, a także sposób odwołania się od oceny przebiega zgodnie ze Statutem Szkoły, rozdz.14.